Unit Pricing

Each time we do our grocery shopping we face similar types of products sold in different packaging sizes. This can make it difficult to identify the best value products.

For example, pasta is often sold in packets of 500 grams and 1 or 2 kilograms. 

Unit pricing can help consumers reduce their grocery bill.  The unit depends on the type of product; it can be shown by weight (kilo or 100g), volume (litre or 100ml) or price per item (often fruit or vegetables).

In most cases the unit pricing will be consistent across the same type of products.

How unit pricing works

Supermarket labels show the price per unit for the product as well as the actual price.  The unit price indicates how much the same product would cost if they were sold on the same weight or volume.

Using the example below, buying a 4-pack of tinned beans would represent better value at £1.20 per kg compared to £2.38 per kg for the single tin, even though the price of the multi-pack is higher. In other words – you get more for your money.  This makes a lot of sense if it’s a product you know you will use and like to keep a supply of.

The unit price is usually displayed below the actual price on shelf labels as well as when shopping online.